MRAVI KAO KUCNI LJUBIMCI
Ovo ce biti blog za one koji zele cuvati mrave kao kucne ljubimce. Cuvanje mrava moze biti vrlo jeftino, ali ponekad i skupo, ovisno o zeljama. Na ovom blogu cu opisati cuvanje kolonija po stadijima razvoja te sve sto trebate znati o njima.
Sve tehnike koje cu opisati u ovog opisu osobno koristim i imao sam dobre rezultate sa istima. Ogradujem se od Vaseg neuspjeha ako cete koristiti ove metode ali toga vjerojatno nece biti.
Generalni podaci o mravima :
Mravi (lat. Formicidae) su porodica kukaca koja živi u velikim zadružnim zajednicama. Pripadaju redu opnokrilaca, dio su nadporodice žalčara (Aculeatoidea) iz podreda utegnutozačanih (Apocrita). U porodicu mrava se ubraja 16 podporodica s 296 poznatih rodova, u koje spada ukupno 12 445 do sada opisanih vrsta mrava. Kako sigurno postoji još puno vrsta koje nisu poznate, entomolozi procjenjuju ukupan broj vrsta na oko 15 000. Mravi se mogu naci na svim kontinetima osim Antarktike. Velika vecina vrsti mrava zivi u tropskim i suptropskim stanistima. Ukupno masa svih mrava cini 11% ukupne zemljine biomase. Ovaj podatak nam govori da su mravi izrazito korisni i neophodni za prirodu. Mravi se veoma razlikuju u velicini. Najmanji mrav je radnik vrste Solenopsis molesta. Dug je 0.3mm. Najveci mrav na svijetu je kraljica mrava vojnika iz roda Dorylus koja je duga 4cm.
Cuvanje mrava - nova kraljica
Ovdje cu poceti pisati o prvim stadijima kolonije. Neki od vas se pitaju: Kako da zapocnem sa cuvanjem mrava? Odgovor je: prva i najvaznija stvar je da nademo kraljicu (maticu). Matica je jedina zenka u koloniji koja je plodna i sposobna lijegati OPLODENA jaja. Naglasujem oplodena jaja jer iz neoplodenih jajasaca izlaze muski mravi koji sluze samo za oplodivanje zenki tijekom svadbenih letova. Radnici nekih vrsti mrava, npr. vrste iz roda Mymrecia (takoder rod sa najvecim radnicima na svijetu, oko 3.5cm) lijezu neoplodena jajasca koja su prva hrana malim licinkama. Vecina ljudi misli da je tesko naci maticu. Vjerujte mi, ako znate gdje i kada gledati vrlo je lagano. Nove neoplodene matice i muski mravi lete u takozvanim *svadbenim letovima* u kojima se pare sa krilatim mravima iz drugih kolonija. Svadbeni letovi se desavaju od ozujka pa do rujna, ovisi o vrsti mrava. Najbolje je traziti mrave poslije velikih kisa na tople dane sa malo vjetra. Na takve dane cete skoro sigurno naci kraljice. Ako uhvatite neoplodenu kraljicu necete dobiti koloniju. Vecina kraljica skine krila nakon parenja ali neke ih zadrze te ih skine u epruveti.
Ovako izgleda kraljica sa krilima:
Kada uhvatimo nasu kraljicu moramo je staviti u epruvetu sa vodom na kraju. Ovdje je slika takvog setupa:
Kao sto vidite na kraju epruvete nalazi se voda koja je blokirana vatom. Ta voda osigurava vlagu nasim mravcima tijekom prve godine njihova zivota. Kraljica se stavlja u takve setupe te je moramo pustiti oko tjedan dana da se navikne na svoj novi dom. Preporucljivo ih je staviti na toplo i u mrak kako bi se sto brze smjestile. Probajte ih ne gledati jedno tjedan dana da se smire.
Kraljice mrava se dijele u 3 skupine: potpuno klaustrialne kraljice, polu-klaustrialne kraljice i socijalni paraziti. Setup sa epruvetom je jedino efektivan kod potpuno klaustrialnih kraljica. Takve kraljice se nemoraju hraniti dok se prvi radnici ne rode. Umijesto hranjenja, misici koje su koristile za letenje tijekom svadbenih letova pretvore se u energiju. Ti misici nisu vise potrebni jer je kraljica skinula krila prije pocetka kopanja rupe u kojoj ce poloziti prva jaja. Znaci ponavljam: potpuno klaustrialne kraljie NETREBAJU hranu dok se prvi radnici ne rode. Ako cete im nuditi hranu mogli bi ih iznervirati ili uplasiti. Jednostavno nemojte ih hraniti dok se ne pojave prvi radnici.
OBILJEZJA POTPUNO KLAUSTRIALNIH KRALJICA: mala glava i ogroman abdomen
(zadnji dio tijela).
Primjer potpuno klaustrialne kraljice:
Mozete primjetiti velik abdomen u kojem su zalihe hrane i organi za proizvodnju jajasaca.
Polu-klaustrialne kraljice,
moraju traziti hranu iznad povrsine zemlje prije nego sto im se prvi radnici izlegu. Ovo se smatra primitivan nacin osnutka kolonije. Kod ovakvih kraljica mozemo koristi setup sa epruvetom ali epruveta mora biti u nekoj kutijici u kojoj ce kraljica moci traziti hranu, potrebno ju je hraniti.
OBILJEZJA POLU-KLAUSTRIALNIH KRALJICA: velika glava koja im sluzi u lovu na male insekte i mali abdomen jer nemaju zalihe hrane kao potpuno klaustrialne kraljice.
Primjer polu-klaustrialne kraljice:
Primjer kutijice, epruvetu ostavimo otvorenu, a zadnji dio napunimo vodom i zacepimo vatom:
Socijalni paraziti
Treca vrsta kraljica su socijalni paraziti. Skupina socijalnih parazita nadalje se dijeli na 3 nacina paratisizma. Prvi su privremeni paraziti. Ovakve kraljice nadu koloniju domadara i preuzmu je. Nakon nekog vremena radaju se radnici socijalnih parazita koji se mogu brinuti sami o sebi. Druga vrsta su mravi pljackasi(slave-raiders). Ovi mravi su toliko evolucijarno razvijeni za pljackanje da sami nemogu traziti hranu i brinuti se za mlade. Takve vrste moraju konstanto pljackati druge kolonije i krasti im kukuljice iz kojih ce se razviti mravi koji ce im sluziti do kraja zivota. Primjer ovakvog nacina parasitizma je vrsta Polyergus rufescens. Treca vrsta su vrste mrava koji nemaju radnike nego samo kraljice ali ovakve su vrste iznimno rijetke i gotovo ih je nemoguce imati u zatocenistvu. Nacin na koji kraljice socijalnih parazita osnuju koloniju je da nadu vec osnovanu koloniju svoga domadara te udu u nju, lociraju njihovu kraljicu i ubiju je. Tada salju propagadnu radnicima i natjerava ih da ju prihvate kao svoju kraljicu. Tada kraljica socijalnih parazita pocinje lijegati svoja jaja i nakon nekog vremena radnici socijalnih parazita zamijene sve radnike domadara. Ove kraljicu su JAKO teske za cuvanje i preporucam da ni ne pokusavate to u zatocenistvu. Cak u 99% vremena takve kraljicu umru. Vjerujte mi, rade ih nemojte ni uzimati. Kada steknete godine iskustva mozete pokusati.
OBILJEZJA KRALJICA SOCIJALNIH PARAZITA: velike glave sa ostrim mandibelama kojima ubijaju kraljicu domadara.
Mozete primjetiti veliku glavu sa ostrim mandibelama koje sluze da ubiju kraljicu domadara.
Nakon 3-20 dana u epruveti kraljica ce lijegnuti prva jajasca. Ta ce se jajasca razviti u licinke nakon 2-4 tjedna ovisno o temperaturi i vrsti mrava. Kraljica je konstanto cistiti licinke i jaja. Licinke ce jesti i presvuci se ukupno 3 puta, te 4 put se pretvoriti u pupu. Stadij licinke je najkraci i traje od 1-3 tjedna, opet oviso o vrsti, temperaturi i vlazi. Treci stadij razvoja je pupa. Neke vrste mrava ne predu kukuljice nego metarmofozu obave nezasticeni. Stadij pupe traje od 2-4 tjedna, ovisno o temperaturi i vrsti mrava. Kada ce vasa kraljica imati pupe preporucam da joj date MALU kapljicu meda, ne vecu od njene glave. To ce jos dati energiju potrebnu za otvaranje kukuljica.
Primjer stadija pupe vrste mrava koja prede kukuljice:
Primjer stadija pupe vste mrava koji NE predu kukuljice:
A ovako ce izgledati vasa kraljica nakon par tjedana u epruveti:
Primjer slike zivotnog ciklusa:
Ja sam iz Srbije u zadnje vreme sam posvetio paznju mravimu i ne mogu nikako naci kraljicu jako mi je krivo i zeleo bi da je nadjem na sto brzi nacin nasao sdam koloniju u mom dvoristu ali ne znam kuda je mravinjak negde je u grmu molim za odgovor kako i na koji nacin mogu naci kraljicu u sto brzem periodu? Hvala!
OdgovoriIzbrišiCekaj kišu pa poslje kiše kad zatopli uz vjetar negdje po šumama sigurno ces ju naci. Ili pobesi lopatu i kad naides na mravinjak neki iskopaj.
IzbrišiPozdrav svima. Evo ja nakon 3 mjeseca traženja kraljice napokon jucer ju uhvatim,sasvim slucajno,vezao sam si patike i doleti ona meni. Bila je spojena s maalim krilatim mravom,nadam se da su se parili i da je plodna.Eto u epruveti je i nafam se da ce prezivjeti.
OdgovoriIzbrišiAutor je uklonio komentar.
OdgovoriIzbriši